Raeküla kooli lapsed saavad purjetamistunde

Raeküla koolil ja Pärnu jahtklubil on uudne projekt, mille raames neljandate klasside lapsed omandavad kehalise kasvatuse tunni ajal mereohutusteadmisi ja õpivad purjetama.

Kooli arendusjuhi Marjaliisa Umbi andmeil hakkas esimesena lastele purjetamist õpetama Kuressaare gümnaasium.

“See mõte tekkis meil juba paar aastat tagasi, aga Saaremaal tehti idee mullu teoks. Siis vaatasimegi, et on õige aeg Pärnuski mõte ellu viia,” jutustas Umb. “Pärnu jahtklubis on nii teooriatunnid kui praktikumid, kus räägitakse mereohutusest ja lapsed proovivad Optimist-paatidel purjetada. Õpilased on läbinud ujumiskursused ja see on hea võimalus jätkata veespordiga.”

6655159t1hee74

 

 

Raeküla kooli direktor Liilia Oberg lisas, et enne tundidega alustamist korraldati koolis lastevanemate koosolek, kus arutati teema läbi.

“Vanematel oli paar murekohta, aga üldiselt võeti algatus positiivselt vastu,” kinnitas Oberg. “Oleme ju merelinn. Ujumine on lastel selge ja purjetamine võiks ka selgeks saada. Mingit lisakulu nende tundidega lastevanematele ega koolile ei kaasne. Tunnid toimuvad jahtklubis, sest lapsed tahavad ikka asju näha ja katsuda. Koolipäev on nii korraldatud, et see on neil viimane tund: tulevad koolist siia ja tagasi minema ei pea.”

Jahtklubis juhendavad lapsi treenerid Argo Kruusmägi ja Tõnis Vare, kes jälgivad laste ohutust. Purjetamise baasvarustuse saavad lapsed jahtklubist. Optimistidel tiirutavad nad vaid jahtklubi ees jõel ja kaugemale ei lähe.

Treenerite jutu järgi lapsed vett ei karda ja klassis leidus teisipäeval vaid üks laps, kes veel ei olnud jahiga jõel käinud.

Jahtklubis tunnis osalenud lapsed kinnitasid, et purjetamine on põnev, sest enamik neist ei olnud varem vee peal käinud.

“On oht sisse kukkuda ja see oht meeldib mulle,” ütles 11aastane Paul. “Õppisime igasuguseid asju nagu tuule suund. Iga päev ei saa purjetamas käia. See on huvitav.”

Raeküla kooli projekt kestab jahtklubis kuus nädalat ja sügisel hakkavad purjetamistunde saama järgmised neljanda klassi õppurid.

“Kas ma tulevikus siia tulen, ei tea,” arvas Paul. “Asi on selles, et ma ei tea, kas viitsin.”

Kunagine tipp-purjetaja Umb ei osanud öelda, kas 10–11aastaselt algõpet saanul on suurem tõenäosus kunagi alal tippu jõuda.

“Sõltub ju, kas nad üldse purjetamise juurde jäävad,” nentis Umb. “Pigem õpivad lapsed siin veeohutust.”

Pärnu jahtklubi tegevjuht Raiko Lehtsalu kinnitas, et klubi tahab Raeküla kooliga tuleval õppeaastal koostööd jätkata, sest tagasiside on siiani olnud positiivne.

“Ühtpidi anname lastele võimaluse ala proovida ja teistpidi saame end näidata, viia purjetamise inimestele lähemale,” selgitas Lehtsalu. “Kellele hakkab meeldima, seda ootame tulevikus trenni. Peale Raeküla kooli on samasuguse tunni vastu huvi tundnud Vanalinna põhikool. Üritame teha tunde nii palju, kui võimalust on.”

Raeküla koolis töötavad spordiklassid. Purjetamise kõrval saab seal harrastada näiteks jalgpalli ja tennist.

“Et jalgpalli harjutatakse juba lasteaias, saavad lapsed koolis üheskoos jalgpallitreeninguid jätkata,” märkis Oberg. “Tennis on meil koolis tänu heale koostööle tennisehalliga.”

 

Artikkel: http://parnu.postimees.ee/4110857/raekula-kooli-lapsed-saavad-purjetamistunde