http://www.parnupostimees.ee/3165657/opilasfirmad-edendavad-noorte-ettevotlikkust

Valgustid, ehted, humoorikad tassid, teesegud, magnetid, randmesoojendajad ja järeleaitamistunnid – kõike seda toodavad-pakuvad õpilaste loodud firmad, et astuda oma esimesed sammud ettevõtluses.

Igal aastal loovad gümnaasiumi- ja kutsekoolinoored kümneid õpilasfirmasid, mis annavad esimesed riskivabad ettevõtluskogemused. Põhikooliõpilaste ettevõtteid nimetatakse minifirmadeks.

Majandusõppe tõi Eesti koolidesse organisatsioon Junior Achievement (JA) Eesti 1992. aastal. Junior Achievement Worldwide’i asutasid 1919. aastal USA ettevõtjad ja praegu on sel liikmesorganisatsioone 121 riigis.

Eestis pakub JA programme algklassidest gümnaasiumini üle 180 koolis. Õpetatakse praktilisi rahatarkusi ja koostööoskusi, antakse õpilasfirmade (ÕF) programmi kaudu ettevõtluskogemusi, korraldatakse ÕFide piirkondlikke ja üle-eestilisi laatu-võistlusi.

Peale JA programmide õpitakse Pärnumaa koolides majandust muude materjalide ja õppekavade järgi.

Kolledži ettevõtluskool

Tartu ülikooli Pärnu kolledžis tegutseb noorte ettevõtluskool, mida juhib Mari Suurväli, kes ühtlasi veab Pärnumaa majandusõpetajate ainesektsiooni tööd. Praegu käivad ettevõtluskoolis Pärnu-Jaagupi gümnaasiumi ja Häädemeeste keskkooli 11. klassi õpilased. Poolteise õppeaasta jooksul õpitakse nii teooriat kui praktikat, noortel on loodud hulk firmasid ja nad on osalenud nii Pärnu kui Tallinna ÕFide laatadel.

Häädemeeste neiude ÕF Decorative DIY väärtustab taaskasutust ja valmistab näiteks vahast küünlaaluseid ja munakarpidest süüteroose. Pärnu-Jaagupi kooli ÕF Vahvad Narmad toodab kunstnahast ja helkurpaelast ripatseid, mis sobivad nii kotikaunistuseks kui muuks aksessuaariks. Sama kooli ÕF Sepa Õrnus pakub isetehtud lillekaarte ja teeb koostööd Paikuse valla sepaga, aidates turustada kauneid sepisroose.

“Oleme õppinud palju meeskonnatöö kohta ja teame nüüd, milleks oleme võimelised,” kõneleb firma tegevdirektor, müügi- ja turundusjuht Kaidi Oago. “Alguses võtsin nii palju asju enda õlule, et tekkis lühis ega suutnud enam.” Tema kaksikõde Eidi Oago lisab, et töö firmas on andnud tublisti enesekindlust, julgust inimestega rääkida ja kogemust, kuidas käituda ebaviisaka või tujuka kliendiga.

Mõlemad neiud tunnistavad, et huvi ettevõtluse vastu on ÕFi arendamisega aina kasvanud ja peagi kavatsevad nad luua oma osaühingu.

Rummi-Ruudi ja lõbus tass

Kas poleks mõnus alustada unist hommikut kohvijoomisega tassist, millele on kirjutatud “Maailma armsaima inimese tass” või “Coffee before talkie”? Just selliseid sõnumeid kirjutavad tassidele Häädemeeste kooli ÕFi TeaCup tüdrukud.

“Tekstid otsime internetist või mõtleme ise välja,” rääkis turundusjuht Andra Rahe. “Oleme laatadel tasse päris hästi müünud ja teeninud väikese kasumigi. Ühe tassi müüsime Tallinnas ÕFide laadal minister Urve Palole ja talle meeldis see väga.”

Tassidega sobib kokku sama kooli poiste ÕFi Teahub toodang: kaunistatud klaaspurkidesse pakitud teesegud. “Armastame kõik hommikuti teed juua,” rääkis firma üks eestvedajatest Markus Kalmet idee sünnist. “Koostisained korjame osalt ise, osalt tellime internetist, puhastame ja paneme purkidesse.”

Poisid valmistavad teesegusid, mida poest ei leia. Populaarseim toode on Rummi-Ruudi tee, millele maitset annavad rummiessents ja rosinad.

Värviline pilvevalgus

Pärnu noorte firma KaRoKe pälvis JA Eesti veebruaris Tallinnas Rocca al Mare ja Kristiine kaubanduskeskuses korraldatud ÕFide laadal parima rahvusvahelise potentsiaaliga õpilasfirma tunnustuse.

KaRoKe moodustavad Koidula gümnaasiumi õpilased Kaur Lauer, Keith R. Allikvee, Robin Mäesep ja Ranel Tasane, kes valmistavad põnevaid valgusteid.

Eelmisel sügisel, kui poisid nuputasid, mis toodet nende õpilasfirma võiks pakkuma hakata, nägi Lauer internetis USA disaneri loodud omanäolist lampi, mis maksis ulmelise summa – 1000 dollarit.

“Mõtlesime, et midagi samalaadset saaks ise palju odavamalt teha, tellisime osad kohale ja panime esimese lambi kokku,” meenutas Lauer.

Leedlambid osteti USAst, jalg Ikeast, vatiiniga toetas Wendre. Lambi disaini mõtlesid poisid ise välja: leedpirnid kiirgavad hubast eri värvides valgust, mis paneb helendama õhulise pilvekujulise vatiinkupli. Valguse muutumine reageerib käteplaksule ja muusikale, tänu sellele sobib lamp hästi meeleolu looma nii tuppa kui kohvikusse.

Edaspidi plaanivad noored teha lampe tellimustööna just sellise kuju ja suurusega, nagu klient soovib.

Matemaatika saab selgeks

Koidula gümnaasiumi õpilaste Mihkel Šorini, Joosep Rootsi, Patrick Barbo ja Sindi gümnaasiumi õppuri Martti Tõldsepa firma PII-IKS võitis talvel Pärnus Port Arturis üle-eestilisel ÕFide laadal parima teenuse tiitli, pakkudes matemaatika abiõpet põhikooliõpilastele.

Teenuse loomise idee tekkis poistel siis, kui õpetaja palus Joosep Rootsil aidata matemaatikaga hädas olnud klassikaaslast. Kuigi algul kavatsesid noormehed õpilasfirma tarvis valmistada meeleoluvalgusteid, tundus abiõpe sootuks vajalikum.

Poisid oskavad matemaatikat hästi ja võivad kiidelda tublide eksamitulemustega, Šorin sai esikoha Pärnu maakonna majandusolümpiaadil. Nii loodigi ÕF PII-IKS, tehti koduleht, trükiti visiitkaardid ja tutvustati teenust nii Pärnus kui Sindis, et sihtgrupini jõuda.

Algus oli raske. “Ühes koolis küsis õpetaja klassis, kellel on matemaatikaga raskusi. Pool klassi tõstis käed, aga meiega keegi ühendust ei võtnud,” meenutas Roots. “Saime aru, et õpilasi abiõpe ei huvita, pigem tuleks suhelda lapsevanematega.”

Noored pöördusid koolide õppealajuhatajate poole, et saaks oma tegevusest e-kooli kaudu vanematele teada anda. See lähenemine toimis ja nüüd on poistel kliendid olemas. Peale selle laiendati õpetamisvaldkonda matemaatikast muude reaalaineteni.

Väga suurt hulka hädalisi ei jaksakski poisid õpetada, sest oma koolitööd vajavad samuti tegemist ja iga abiõpetunni eel kulub hulk aega materjali ettevalmistamiseks.

Tõldsepal ja Rootsil on kogemused mitmest mini- ja õpilasfirmast. Šorinil oli edukas minifirma, kus ostjad said teatud summa eest osaleda loosis, milles oli sponsorite kingitud patju, tekke ja särke. Suur osa selle minifirma käibest läks Pärnu kodutute loomade varjupaiga heaks.

Tõldsepa sõnutsi on ÕFid andnud häid suhtlemiskogemusi, samuti on väärt oskus mõelda nii kliendi vajadustele kui toote ideele. Näiteks jõuti võtmehoidjaid tootes selgusele, et neil toodetel pole turgu: enamasti on kõigil võtmehoidik juba olemas ja ise nokitsedes ei suudeta suurfirmade kvaliteediga võistelda.

Majandusõpe 24 aastat

Raeküla koolis on majanduse alusteadmisi antud 1991. aastast, 1997. aastast õpetab koolis majandust Kristi Suppi, kes ühtlasi on Pärnu majandusõpetajate aineühenduse juht.

Praegu tegutseb koolis 17 minifirmat (MF). Noored on usinalt osalenud nii kohalikel kui üleriigilistel laatadel ja mitu neist on loonud oma tooteid reklaamiva Facebooki lehe.

Mõni firma on keskendunud käsitööle: müüakse kootud kätiseid, kaunistatud küünlalaternaid, kaunistatud tikutoose, puidust külmkapimagneteid. MF Tervis teeb mõnusalt lõhnavaid huulepalsameid, MF Kellakesed müüb internetist tellitud taskukelli, millele ise karbid valmistatakse.

Käesoleval aastal korraldas Junior Achievement Eesti esimest korda minifirmade konkursi. Finaalvõistlusel 15. aprillil Tallinnas said mitu eripreemiat ka Pärnu minifirmad: Estonian Business Schooli kõige suurema potentsiaaliga firma eripreemia sai MSK-Audio Pärnu Mai Koolist innovaatiliste puust kõlarikastide eest, Tallinna Sadama kõige parema sõnumiga minifirma eripreemia pälvis Pärnu Raeküla kooli MF LCLB lauamäng ning Viking Line’i ja Vitamin Welli eripreemia aasta importöörile läks MF-le Mini-Kõlarid samuti Raeküla koolist.

Õpetaja Suppi arvab, et majandusõppega võiks alustada juba üsna vara, sest pere-eelarve koostamise, rahateenimise, firma- ja karjääri edendamise teadmised tulevad noortele kindlasti kasuks. Eelteadmised majandusest on õpetaja kinnitusel paremad neil õpilastel, kelle peres ettevõtlusega tegeldakse, sest lapsed on maast madalast näinud, kuidas vanemad töötavad, ja teavad, et raha ei tule seina seest.

Suppi on aastate jooksul aidanud sündida ligi 100 ÕFil. Hiljuti tegi ta väikese uurimuse teemal, mis kunagistest firmajuhtidest saanud on.

“Üks on matemaatikadoktor, teine õigusinstituudi lõpetanud, väga paljudel on oma firmad – aktiivsed noored inimesed,” rääkis Suppi. “Kolmel aastal on meie kooli firmad võitnud ÕFide üleriigilise konkursi, oleme käinud rahvusvahelistel konkurssidel Stockholmis, Pariisis ja Hannoveris.”

Karoli Hindriks, kes alustas isetehtud pehmete helkurite tootmisega ÕFis, on nüüdseks tuntud väga paljude firmade looja ja juhina. MFist Tegude Kalender on aga saanud osaühing, mis valmistab nii kalendreid kui päevikuid.

Back to top