http://lasteleht.pkr.ee/uudis/artikkel/kutsume_denisa_proskova_illustratsiooninaitust_vaatama.html?fbclid=IwAR0WE0l8GXMv-zIVJ1by7PxN_Pm16L8oXmKy64cQxKgvQRLStYEzJAAcdfI

Pärnu Keskraamatukogus saab vaadata Denisa Prošková illustratsiooninäitust. Denisa Prošková on tšehhi illustraator, kirjanik ja ajakirjanik, kelle loominguga saab tutvuda 2. korrusel asuvas lasteosakonnas. Näituse avas 23. jaanuaril Tšehhi suursaadik Gabriela Tomankova. Külas oli Pärnu Raeküla Kooli 4.b klass koos oma õpetaja Piret Oitsaluga.

Denisa Prošková lõpetas Praha Kunsti-Tööstuse Kõrgkooli raamatugraafika ja illustratsiooni erialal professor Jiří Šalamouni juures, kes tavatses oma tudengitele öelda: „Kunst ei ole elu. Elada ausalt ja mitte alla anda - see on KUNST!“ Aga ta ütles ka nii: „Teil on üks kindel asi. See on pidev ebakindlus. Ärge kunagi pange kõike ühele kaardile ja ärge kunagi kuulake, mida teised teile ütlevad. Nemad teie arveid maksma ei hakka.“

Denisa võttis seda kuulda ja kombineerib oma tegevusalasid juba õpingute ajast alates: ajakirjanik – kirjanik – illustraator. Täiskasvanutele kirjutas ta koos Jitka Rákosníkovága raamatu reisimisest ja toidust Maitselugu (Chuťopis, 2006), järgnesid följetonikogu Ärge võtke seda isiklikult (Neberte si to osobně, 2010) ja tõsisem väljaanne Õnn, ebaõnn, armastus, eestkoste (Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství 2012). Följetonikogule ilmus järg Varastati mu käekott (Ukradli mi kabelku, 2016). Eelkõige on ta aga pühendunud lasteraamatutele, mida on üllitanud kümme.

2014. aastal kohtus ta esmakordselt ja juhuslikult Renata Mrázovága, kelle suurel toel ning koostöös paari kirjastusega ilmus lasteraamat Kus kasvab raha (Kde rostou peníze) ja selle järg Et raha teid hästi teeniks ega kusagile minema ei lendaks (Aby vám peníze dobře sloužily a nikam neuletěly, 2015).

Raamatud rahast lastele on tõlgitud slovaki, bulgaaria, eesti ja hiina keelde ning autor on neid edulalt esitlenud USA tšehhi koolides Chicagos, Durhamis ja Bostonis.

2015. aastal ilmus Denisa Prošková järgmine raamat Kodu on kõige tähtsam koht maailmas (Domov je nejdůležitější místo na světě).

2019. aasta märtsis kirjutas ta koos kaasautori Renata Mrázovága ja seejärel iseseisvalt illustreeris lasteraamatu Väikese maa Suured Naised (Velké Ženy z malé země). Seda raamatut peab ta ise kõige tähelepanuväärsemaks oma senisest loomingust. Raamat tutvustab lastele ja kogu maailmale 33 Tšehhi aladelt pärit naist alates varasest keskajast kuni tänapäevani, kelle teod on elanud üle aastate ja riigipiiride.

Ajakirjanduslik jalajälg:

Alates 2001. aastast töötas ajakirjas Marianne (sellel ajal kõige edukam ajakiri Tšehhis). Siin jõudis temani õpetus: Paber ei kannata kõike!
Hiljem töötas ta seitse aastat muu tegevuse kõrvalt publitsistina ajakirja Naine ja Elu (Žena a život) toimetuses (see on viimased 8 aastat kõige loetavam elustiili ajakiri Tšehhis).

Denisa Prošková armastab oma peret, reisimist, ajalugu, jõulumaiustusi, õlimaale, Galiitsia apteekrit Tivadar Csontváryt, teadmishimulisi inimesi ja Portugali.