http://www.parnupostimees.ee/2909745/raekula-kool-plaanib-koolivormi-kasutusele-votmist

Pärnu Raeküla kooli hoolekogu liige Siiri Rae korraldas õpilastele koolivormi kujunduskonkursi, mille esimesed viljad – poisi ja tüdruku koolivorm - tulid äsja nõelasilmast.

Võib öelda, et need on Raeküla kooli koolivormi prototüübid, sest nipet-näpet tahaks Siiri Rae komplektide juures enne i-le täpi panemist veel parandada.

Nii nagu osa koole Pärnu linnas ja maakonnas, kannavad Raeküla õpilased juba mitu aastat oma kooli nime ja logoga villast vesti. Rae leidis, et ainult vestist jääb ühtsustunde tekitamisel väheks, kuid vest võiks olla osa vormirõivastusest.

Koolivormide ideele tuli Rae möödunud õppeaastal.

“Hommikuti oma lapsi kooli tuues hakkas mulle silma, et paljud õpilased ei oska õppetööks sobivalt riietuda. Mul oli neist kahju ja tundsin, et tahaksin neid kuidagi aidata. Sealt tuligi äratundmine, et lahendus võiks olla vana hea koolivorm,” meenutas Rae.

Kooli logo triiksärgil

Kaasamaks vormi loomisprotsessi õpilasi, kuulutati koolis välja kujunduskonkurss.

Võistlus osutus menukaks. Paljud moehuvilised noored – eeskätt 6.–8. klasside õpilased – lasid fantaasial lennata ja esitasid konkursile oma visiooni sellest, mida nad kannaksid meelsasti ise ja näeksid kaasõpilaste seljaski.

Võitjaks osutus siis seitsmenda, nüüd kaheksanda klassi neiu Mirelli töö. Mirell Kell kujundas tütarlastele praktilised ja kantavad koolirõivakomplektid. Rae ütlust mööda tõigi just praktilisus neiule võidu.

“Panime konkursil osalenud õpilastest kokku töögrupi,” jätkas Rae. “Võtsin meie kokkusaamistele kaasa kataloogid kontoritöötajatele mõeldud töö- ja vormirõivaste näidistega, kust valisime üheskoos välja kangad ja värvitoonid.”

Mirelli joonistuse järgi valiti tüdrukutele vesti all kantava pluusi tooniks õrnroheline. Poistel jäi sõelale helesinine triiksärk.

Mirell kujundas tüdrukutele kokku kolm versiooni. Käiku läks neist komplekt, kuhu kuuluvad must villane vest, must seelik ja roheline pluus. Eest nööbitava vesti, särgi ja seeliku ning seeliku, särgi ja kardiganiga komplekt jäävad esialgu ootele.

Kõigi kolme komplekti juurde käivad valged põlvikud ja pikk must lips. “Mulle tuli suure üllatusena, et vanemate klasside neiud kannaksid meelsasti lipsu,” märkis Rae. Poistel kuuluvad koolivormi vest ja triiksärk, pikk lips ja tumedad püksid.

Nii poiste kui tütarlaste pluusikrae nurka ehib Raeküla kooli logo kujutava rohelise männikäbi tikand.

Kanna või iga päev

Mirelli kujundatud seelikumudeli ja õpilaste osalusel valitud kangaste põhjal õmbles osaühing Pambu valmis kaks päevasärki ja ühe seeliku. Neid kannavad praegu Siiri Rae kolmandas klassis õppivad poeg ja tütar. Komplektidest on veel puudu lipsud.

Kui õpilastele ja lapsevanematele need rõivad meeldivad ja esemete hinda peetakse taskukohaseks, võtab kool ilmselt vormi igapäevaselt kasutusele.

Raeküla kooli direktor Liilia Oberg ütles, et uudis koolivormide valmimisest on küll väga värske, kuid huvi teema vastu ületab juba nüüd igasugused ootused.

Vaevalt said pildid Siiri Rae koolivormis lastest Agnesest ja Märtinist kooli Facebooki lehele üles, kui postitus kogus tuhandeid vaatamisi.

Vormi idee algataja loodab samuti, et asjaajamine ei lähe tühja ja õpilased ning vanemad võtavad tema mõttest vedu.

“Mina näen triiksärgiga komplekte argiselt kantavate koolirõivastena. Enam ei pea siis hommikuti pead murdma, mida selga panna. Valisime materjalid, mis peavad vastu terve kooliaasta,” lausus Siiri Rae.

Back to top